Compact menu contents.

Home

Skip Navigation LinksHome > Our School > Our Staff

Our Staff

STAFF LIST updated 25-03-2020

Senior Leadership Team


PrincipalColin Scott
Vice PrincipalJames Yates
Vice Principal and SENCoHelen Whitehead
Acting Vice Principal
Sarah Matthewman
Director of FacilitiesGill Morrissey
Senior Teacher and Assistant SENCoStacey Burke
Senior TeacherSarah Cox
Senior TeacherJane Hailwood
Senior TeacherRichard Sherwood
 
 

Communications and Languages Faculty

SLT Link: James Yates
Head of FacultyStacey Burke (English)
Teachers of English Rachel Campbell

Sarah Matthewman
Literacy Co-ordinator and Teacher of EnglishGemma Roberts
Unqualified Teacher/Creative ProjectsSky Dickenson
​Unqualified Teacher
​Andrew Hill
Head of Department: MFLRichard Miller (French)
Teacher of MFLRon Gückel (German)
  

Creative and Performing Arts Faculty

SLT Link: Colin Scott
Head of FacultySarah Cox (Music)
Head of Department: ArtJaime Westwood
Head of Department: Design TechnologyMark Kirkbride
Teacher of Food TechnologyJulie Nicholson
Head of Department: DramaAmy Southworth-Gedye
Head of Department: PESelina Brierley
Teacher of PEAidan Hindhaugh
Teacher of PE/Primary Transition Kieran Pearson
​​Unqualified Teacher
​Michael Gunnell
  

Humanities Faculty

SLT Link: Sarah Matthewman
Head of FacultyRichard Sherwood (Geography)
Teacher of GeographyDanny Hughes
Head of Department: HistoryAlexander Lipinski
​Unqualified Teacher
​Andrew Hill
​Teacher of Humanities
​Ryan Ford
Teacher of REJoanne Laheney

Maths and Computing Faculty

SLT Link: James Yates
Head of FacultyMark Carter (Maths)
Teachers of MathsChelsea Foreman
Ewan Thomson (Service Children Advocate)
James Yates
​Unqualified Teacher
​Michael Gunnell
Head of Department: IT and Media StudiesRoy McCormack
  

Science Faculty

SLT Link: James Yates
Head of FacultyJane Hailwood (Science)
Head of KS3 ScienceHossam Ahmed
Teachers of ScienceRachel Balding
Emma Blatch
Head of Department: PSHCE and Teacher of Science
Laura Dunphy
  

Student Support & Development Team

SLT Link: Helen Whitehead SENCo
Student Support Manager – KS3 LeaderSamantha Wright
Student Support Manager – KS4 LeaderAndrea Benson
Student Support Manager – Careers Leader/Service Children AdvocateHelen Porritt
Family Support Advisor/Support PractitionerGary Morley
Hub Co-ordinator/HLTAYvonne Deighton
Teacher in Support (Art)Sheila Plews
HLTAWendy Carlisle
HLTA
Elaine Pippet
​GTA
​Tracy Brown
GTAJordan Craggs
GTAHannah Enbom
GTARichard Meacher
GTAJamie Thomas
  

Support Staff

SLT Link: Gill Morrissey
​Angelique Armstrong
​Office
Jane AtkinsCatering Manager
Stephanie BloodPA to Principal/SLT (SLT Link: Colin Scott)
Sarah ButlerCatering
Mel DiamondCover Officer/Finance Assistant (SLT Link: James Yates)
Jen GardinerMarketing and Publicity Manager
Charlotte GriffithsSenior Technician (Science)
Gillian HareReceptionist/Office
Jane JonesCatering
Liz JoyOffice Manager
Michael KayAssistant Network Manager
Gary LamontICT Manager
Simone LodgeOffice
​Terry McCann​​Internal Advisor (SLT Link: Colin Scott)
Amanda O'FlanaganOffice
Gary PalmerCaretaker
Ray RawSenior Technician (DT)
​Christine Rutter​Internal Advisor (SLT Link: Colin Scott)
Noreen RyderRelief Caretaker
Jo SellersLibrarian (SLT Link: Sarah Matthewman)
Ray Simpson Site Caretaker
Alison SwalesCatering
Jamie TivinanTechnician (IT/Music)
Julie TonkinExaminations & Data Manager (SLT Link: James Yates)